Rynek nieruchomości w Małopolsce

Jak bardzo zróżnicowany jest małopolski rynek nieruchomości? Zdawać by się mogło, że dawna Galicja pod tym względem będzie dość jednorodna, jednakże na przykładzie danych z trzech województw (małopolskiego, lubelskiego i […]

malopolskii rynek nieruchomosci

Foto: ©iStock.com/melogcom

Jak bardzo zróżnicowany jest małopolski rynek nieruchomości? Zdawać by się mogło, że dawna Galicja pod tym względem będzie dość jednorodna, jednakże na przykładzie danych z trzech województw (małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego) możemy stwierdzić, że różnice są dość znaczące. Możemy przyjrzeć się im dzięki porównaniu statystyk sprzedaży mieszkań, lokali i działek uzyskanych z wyszukiwarki nieruchomości KLIKmapa.pl. Porównując wszelkie dane możemy stwierdzić kilka ciekawych faktów.

Mieszkania na sprzedaż

Według stanu na połowę marca 2015 roku bardzo wyróżnia się województwo małopolskie, które przoduje w kategorii średniej ceny mieszkania na sprzedaż. Cena ta wynosi około 395000 złotych, jednak trzeba wziąć pod uwagę wysokie ceny mieszkań w samym mieście Kraków, które należą do najwyższych w Polsce (średnia cena mieszkania w Krakowie to około 427000). Zwraca też uwagę średni metraż mieszkań na sprzedaż, który w małopolskim jest najniższy i wynosi 59 m² (tak samo jak na Podkarpaciu). Województwo lubelskie oferuje już mieszkania znacznie tańsze, których średnia cena nie przekracza 307000 złotych a ich uśredniony metraż to aż 63 m². W samym Lublinie cena ta nieznacznie wzrasta i oscyluje w granicach 315000 złotych za mieszkanie.
Najtańsze mieszkania znajdziemy w woj. podkarpackim – tam mieszkanie będzie kosztować nas średnio 252500 zł (w samym Rzeszowie zaś 275000 zł). Taką samą tendencję dostrzec można w cenach za metr kwadratowy mieszkania: w Krakowie jest to 7100 zł/m², Lublinie 4990 zł/m², a w Rzeszowie 4830 zł/m².
Biorąc pod uwagę rok budowy mieszkań, najmłodsze mieszkania ma do zaoferowania województwo podkarpackie – średni rok budowy to 1990, zaś w małopolskim 1987, a lubelskim – 1984.


Rynek wynajmu mieszkań

Kolosalna zaś jest różnica przy rozpatrywaniu cen mieszkań za wynajem. W przypadku województwa małopolskiego wynosi ona średnio aż 8750 złotych. Jest to prawdziwa przepaść cenowa, gdyż średnie ceny wynajmowanych mieszkań w lubelskim i podkarpackim to odpowiednio 1970 i 1450 złotych. Jeśli weźmiemy pod uwagę metraż mieszkań na wynajem, to także w tym przypadku prym wiedzie lubelskie z 69 metrami. Podkarpackie i małopolskie znów blisko siebie, gdyż są to odpowiednio 58 i 57m². Ciekawostką jest za to średni rok budowy mieszkań oferowanych na wynajem, bo o ile małopolskie i lubelskie mieszkanie liczą sobie już średnio 28 i 25 lat, o tyle w podkarpackiem średni rok budowy mieszkania to 2003. Wynika to przede wszystkim z dużego rozwoju inwestycji mieszkaniowych i zmian granic Rzeszowa po wstąpieniu do Unii Europejskiej.

Porównanie rynku sprzedaży domów

Jeśli chodzi o kupno domu, tym razem to ludzie chcący kupić dom w lubelskim powinni posiadać grubsze portfele. Aby kupić sobie dom w tym województwie, trzeba wydać niemal 778000 złotych. Średni metraż domu w lubelskim wyniesie 365m², a jego wiek to około 22 lat. Preferujący małopolskie będą mieli taniej – zapłacą średnio 763000 złotych za dwudziestojednoletni dom o powierzchni 306m². Na prawdziwą gratkę cenową będą mogli liczyć ci, których uwiedzie podkarpackie – średnia cena domu zamknie się w granicach 482000 złotych; jednakże tutaj dane statystyczne dotyczące metrażu i średniego wieku domu są już brutalniejsze – średni wiek tych nieruchomości to 27 lat, zaś metraż – 211m².


Sprzedaż i wynajem lokali użytkowych

W przypadku zestawienia uśrednionych danych na temat sprzedaży i wynajmu lokali, różnice pomiędzy omawianymi regionami zacierają się. Tak więc osoby pragnące nabyć lokal na własność będą musiały zapłacić w małopolskim 1470000 złotych, w podkarpackim 1462500 złotych, natomiast w lubelskim wyjdzie to najtaniej – 1307000 złotych.
Zgoła odmiennie jest w przypadku wynajmu, gdzie znów widzimy znaczny dysonans. Wynajem lokalu w województwie małopolskim to koszt rzędu 10700 zł, na Lubelszczyźnie około 7000, zaś na Podkarpaciu to zaledwie 4360 złotych za lokal.

Działki

Ostatnia pozycja w zestawieniu – działki na sprzedaż i na wynajem – ukazuje jeszcze inną tendencję. Tutaj prym w najwyższych cenach za działki wiedzie województwo lubelskie. Za działkę zapłacimy tu średnio 517000 złotych, zaś małopolskie i podkarpackie oferują podobną cenę: odpowiednio 40740 i 37300 złotych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że za tę cenę działka kupiona w małopolskim będzie najmniejsza, średnia wielkość działki to około 37,5 ara. Działka kupiona w lubelskim będzie miała około 55 arów, zaś na Podkarpaciu 51,5 ara.

Biorąc pod lupę zestawienie działek na wynajem dostrzeżemy, że województwo małopolskie wraca na pierwsze miejsce na podium. Tu za działkę o powierzchni około 33,5 ara zapłacimy miesięcznie około 74300 złotych. Na Lubelszczyźnie działki pod wynajem kosztują średnio 11500 złotych, zaś średnia powierzchnia działki wyniesie niemal 60 arów. Podkarpacie zaoferuje nam wynajem działek za około 10100 złotych za działkę o średniej wielkości 38 arów.

Na podstawie powyższych porównań można odnieść wrażenie, że im większe i zamożniejsze miasto wojewódzkie, tym większą cenę zapłacimy za nieruchomości. Nie jest to regułą absolutną, gdyż zależy to od wielu czynników, jak stopień zurbanizowania, stan skomunikowania regionu, dostępność połączeń lotniczych, perspektywa rozwoju miast i rynku pracy. Niemniej jednak w przypadku trzech porównywanych regionów Polski wyraźnie widać, jaka wielka jeszcze praca czeka i Rzeszów i Lublin.