Krakowskie lokale z rynku wtórnego

Trzeci kwartał bieżącego roku wypadł dość pomyślnie dla krakowskich handlarzy nieruchomościami. Ceny raczej rosły niż malały, więc sprzedawcy mogą odetchnąć z ulgą po niesprzyjającym im roku ubiegłym. Jak wynika ze […]

kraków nieruchomości rynek wtórnyTrzeci kwartał bieżącego roku wypadł dość pomyślnie dla krakowskich handlarzy nieruchomościami. Ceny raczej rosły niż malały, więc sprzedawcy mogą odetchnąć z ulgą po niesprzyjającym im roku ubiegłym.

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez portal Morizon.pl, średnio 6928 zł wynosiła we wrześniu stawka za metr kwadratowy mieszkania z „drugiej ręki” w Krakowie. Choć wówczas zanotowano niewielką obniżkę cen (o 0,1%) w porównaniu z poprzednim miesiącem, w lipcu i sierpniu krakowskie lokale drożały (odpowiednio o 0,4 i 0,8%), a więc lekki wrześniowy spadek z pewnością nie był dotkliwy dla tutejszych sprzedawców.


Kraków znajduje się w trójce najdroższych polskich miast. Wyprzedzają go Sopot ze średnią stawką za metr kwadratowy w wysokości 9603 zł i Warszawa, gdzie sprzedawcy oczekują średnio 8431 zł za podaną jednostkę powierzchni. Krakowskie używane lokale są nieco droższe niż rok temu (o blisko 1%), jednak nie zdrożały tak znacząco jak mieszkania w Katowicach czy Gdańsku, gdzie zanotowano ponad pięcioprocentowy wzrost cen ofertowych.

Jakie są obecnie koszty kupna używanego M w Krakowie? Za najtańsze z nich zapłacimy około 100,000-120,000 zł. Na malutką kawalerkę o powierzchni nieprzekraczającej 20 m2 potrzeba tu średnio 143,000 zł, z kolei lokum dwupokojowe średniej wielkości (40-50 m2) kosztuje przeciętnie 305,000 zł. Za przestronne, mające 70-80 m2 lokale składające się z trzech pokojów sprzedawcy życzą sobie średnio 422,000 zł.