Wjazd na działkę od południa

Działki z wjazdem od południa nie wzbudzają takiego zainteresowania jak chociażby poszukiwane działki z wjazdem od północy. Dlaczego się tak dzieje? W powszechnym rozumowaniu działki z wjazdem od północy są […]

działka z wjazdem od południaDziałki z wjazdem od południa nie wzbudzają takiego zainteresowania jak chociażby poszukiwane działki z wjazdem od północy. Dlaczego się tak dzieje?

W powszechnym rozumowaniu działki z wjazdem od północy są działkami idealnymi, a te z wjazdem od południa nazywane są wprost problematycznymi. Problem z nimi polega głównie na tym, że wszystko w nich umiejscowione jest na odwrót. Jeśli chcemy osiągnąć pełnię nasłonecznienia, taras oraz salon muszą znaleźć się z przodu domu, czego zazwyczaj się nie praktykuje. Większość projektów nie spełnia wymagań stawianych przed działką z wjazdem od południa. Jeśli inwestor posiada właśnie taką działkę, trzeba sprostać wyzwaniom stawianym przez rzeczywistość. Wszystko można dobrze rozplanować, wystarczy chcieć i zasięgnąć fachowej porady architekta. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe doświetlenie pomieszczeń, szczególnie tych głównych, czyli jadalni i salonu. Ważna jest również odpowiednia lokalizacja garażu, która musi współgrać z istniejącymi warunkami. W związku z tym najlepsze okazują się projekty domów, które idealnie pasują do warunków panujących na działce.


Znalezienie projektu domu oraz jego wpasowanie w strukturę działki, jest z całą pewnością łatwiejsze, gdy działka jest stosunkowo duża. Wówczas istnieje większe pole manewru. Idealnym rozwiązaniem jest działka, którą można zagospodarować po bokach, czyli parcela szeroka. Wówczas to życie rodzinne, prywatne można przenieść na boczne ściany domu i tam właśnie zaprojektować taras. Jeśli jednak działka jest spora, ale nie szeroka dom można umiejscowić po środku, i wówczas zgodzić się na teren rekreacyjny tuż przed domem lub też przenieść miejsce wypoczynkowe w zacienione miejsce za dom. Można również umiejscowić dom w głębi działki, czyli oddalić go jak najbardziej od głównej drogi. Usytuowanie domu w głębi działki wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pojawia się szansa na duży nasłoneczniony ogród przed domem, a jeśli do tego dom będzie osłonięty żywopłotem, powstanie wyjątkowo prywatna i kameralna przydomowa strefa. Więcej pomysłów można również wykorzystać kiedy działka położona jest przy mało ruchliwej ulicy, albo wręcz przy zupełnie nie uczęszczanej. Ułatwienie stanowi obecność zieleni, która pozwoli odciąć się od niepowołanych spojrzeń, i wprowadzi element prywatności. Niektórzy inwestorzy stawiają z przodu domu garaże, aby osiągnąć pewną dozę prywatności, albo budują nasypy, hodują żywopłoty, czy też inne ozdobne rozwiązania, aby tylko odciąć się od ludzkich spojrzeń spoza ogrodzenia. Bardzo popularne są zielone parawany w postaci murów pokrytych wijących się bluszczem, czy też winogronem. Formowanie nasypów ochroni przed niepowołanymi spojrzeniami, ale również doskonale oddzieli od hałasu, jeśli dom znajduje się przy uczęszczanej drodze. Pagórki takie najlepiej obsadzić roślinnością oraz kwiatami, tak aby wyglądały bardzo naturalnie.


Postawienie garażu, czy też wiaty również jest dobrym pomysłem na osiągnięcie oczekiwanej prywatności. Dodatkowo ukwiecenie takiego miejsca, nada mu bardziej przyjazny wygląd. Budynek ten ochroni przed spojrzeniami z zewnątrz, a zarazem zacieni trochę front domu. Drzwi do domu z wjazdem od południa można usytuować od frontu domu lub też z boku domu. Najgorszym rozwiązaniem jest wpisanie drzwi wejściowych w tył domu. Wówczas to po przyjściu do domu, trzeba przejść cały budynek dookoła, aby się do niego dostać.

Dom nie może jednak stać się odgrodzoną od świata fortecą. Warto zadbać nie tylko o spokój i odosobnienie, ale i o wygląd i estetykę miejsca. Są także osoby, którym wjazd od południa bardzo odpowiada, ponieważ mają indywidualne wymagania i przykładowo podoba im się wizja zacienionego tarasu. Każdy ma prawo do zaspokajania potrzeb, szytych pod swoje wyobrażenia o domu idealnym. Spora część inwestorów stroni bowiem od wysokiej temperatury i po całym dniu spędzonym w rozgrzanym ciepłem mieście, pragnie powrotu do miejsca spokojnego, dającego odpoczynek i chwile wytchnienia.