Zamiast kawalerki można kupić małe M2

Informacje napływające z rynku pierwotnego wskazują, że mieszkania dwupokojowe o powierzchni typowej dla kawalerek (30 mkw. – 40 mkw.) są coraz popularniejsze. Przed dwoma laty kompaktowe M2 miały być receptą […]

styl fluo M2 alternatywą dla kawalerki

W Krakowie M2 ciekawą alternatywą dla kawalerki.

Informacje napływające z rynku pierwotnego wskazują, że mieszkania dwupokojowe o powierzchni typowej dla kawalerek (30 mkw. – 40 mkw.) są coraz popularniejsze. Przed dwoma laty kompaktowe M2 miały być receptą na rynkową dekoniunkturę. Wkrótce okazało się, że nie tylko młode rodziny są zainteresowane budżetowymi lokalami. Dla wielu singli niewielkie, dwupokojowe mieszkanie również jest najlepszą propozycją – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. Osoby szukające takiego lokalu nie powinny narzekać na liczbę propozycji.


Kompaktowe „dwójki” stanowią 7% całego rynku
Na podstawie danych portalu RynekPierwotny.com można stwierdzić, że w całym kraju jest dostępnych co najmniej 2860 nowych M2 o powierzchni nieprzekraczającej 40 mkw. Te mieszkania stanowią około 7% całej oferty rodzimych deweloperów. Około 80% kompaktowych „dwójek” znajduje się na terenie dziesięciu największych miast kraju. Pod względem podaży takich lokali przoduje Warszawa (patrz poniższy wykres). W stołecznej metropolii można znaleźć prawie 850 dwupokojowych mieszkań o niewielkim metrażu (do 40 mkw.). Osoby szukające małych lokali z dwoma pokojami mają do wyboru aż 79 warszawskich inwestycji.

Podażą niewielkich M2 wyróżniają się także dwa inne miasta – Kraków i Poznań. Osoby mieszkające w Stolicy Małopolski mają do wyboru ponad 400 kompaktowych lokali, które są dostępne w 43 inwestycjach – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. Wrocławscy deweloperzy na terenie 35 inwestycji oferują około 380 analizowanych mieszkań. Siedem pozostałych miast pod względem podaży małych M2 nie może konkurować z Warszawą, Krakowem i Wrocławiem (patrz poniższy wykres).

oferta małych mieszkań dwupokojowych


Po sprawdzeniu bardziej szczegółowych danych okazuje się, że w analizowanych miastach są dostępne również mieszkania dwupokojowe o powierzchni mniejszej od 35 mkw. (patrz poniższa tabela). Liczba takich lokali zwykle nie przekracza 50 sztuk. Jednym z wyjątków jest krakowski rynek pierwotny. Można na nim znaleźć ponad 120 „dwójek”, które liczą sobie do 35 mkw. Pod względem udziału najbardziej kompaktowych M2 (prócz Krakowa) wyróżnia się Bydgoszcz, Lublin i Poznań. W przypadku Stolicy Małopolski niewielkie lokale z dwoma pokojami mogą być receptą na niekorzystną relację pomiędzy wynagrodzeniami i kosztem zakupu metrażu.

Znacznie większy udział w rynkowej ofercie mają mieszkania dwupokojowe, których powierzchnia wynosi 35 mkw. – 40 mkw. (patrz poniższa tabela). Na siedmiu analizowanych rynkach takie lokale stanowią co najmniej 5,00% oferty deweloperów. W przypadku Bydgoszczy ich udział wynosi prawie 10%. Wysokim odsetkiem analizowanych mieszkań wyróżniają się też cztery inne miasta – Katowice (7,79%), Lublin (7,05%), Gdańsk (6,78%) i Warszawa (6,24%).

Oferta nowych mieszkań dwupokojowych (do 40 mkw.) w dziesięciu największych miastach kraju

Najwięcej małych M2 na krakowskim Podgórzu
Niewielkie mieszkania dwupokojowe są przeznaczone dla mniej zamożnych nabywców. Trudno je znaleźć w tych lokalizacjach, które cechują się ponadprzeciętnym kosztem zakupu 1 mkw – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. Informacje pochodzące z trzech największych rynków mieszkaniowych (Warszawa, Kraków, Wrocław) potwierdzają tę zależność. Po dokładnym zbadaniu podaży okazuje się, że najwięcej lokali dwupokojowych o powierzchni nieprzekraczającej 40 mkw. jest dostępnych na terenie krakowskiego Podgórza (176 sztuk).