Gdzie w Krakowie kupują mieszkania młodzi ludzie?

Młode pary często, szukając mieszkania mają o wiele mniejsze wymagania niż ludzie w średnim wieku. Związane jest to przeważnie ze ich statusem majątkowym. Nie każdego stać na kupno luksusowego mieszkania […]

Kraków mieszkanie dla młodych

Idealne mieszkanie dla młodych, nie będzie prawdopodobnie ulokowane w centrum miasta. Ciekawą alternatywą są mieszkania na osiedlach wybudowanych w technologi tzw. wielkiej płyty. Foto: Rafał Kubowicz.

Młode pary często, szukając mieszkania mają o wiele mniejsze wymagania niż ludzie w średnim wieku. Związane jest to przeważnie ze ich statusem majątkowym. Nie każdego stać na kupno luksusowego mieszkania w centrum Krakowa, które choć znajdować się będzie w doskonałej lokalizacji i zwykle – jak na Stare Miasto przystało – charakteryzować klasycznym krakowskim klimatem, łączącym tradycję z nowoczesnością.

Młodzi ludzie często wybierają mieszkania z tzw. wielkiej płyty, w osiedlach oddalonych od centrum Krakowa, ale za to nowoczesnych i nie odstraszających ceną. Wciąż jeszcze popularnością cieszy się osiedle Kurdwanów Nowy, gdzie możemy kupić stosunkowo duże mieszkanie w atrakcyjnej jak na krakowskiej warunki cenie. Choć osiedle to bywa kojarzone z incydentami, jakie miały miejsce w 2011 roku to wciąż pozostaje on jednym z najczęściej wybieranych przez młode rodziny miejsc do osiedlenia się. Głównie ze względu na atrakcyjną cenę.


Prawdziwy renesans przeżywa również osiedle Ruczaj, szczególnie modne wśród młodych ludzi. Plusem tego osiedla jest spokojna okolica i nowe osiedla, oferujące lokatorom komfortowe i nowe mieszkania w przystępnych cenach. Kameralna atmosfera, niskie, kilkupiętrowe bloki i zadowoleni mieszkańcy, to coś, co zachęca potencjalnych lokatorów do kupna mieszkania w tej dzielnicy.

Wśród młodych ludzi wybór mieszkania często też pada na Nową Hutę. „Dzielnica ta ma swoich przeciwników i zwolenników. Przeciwnicy mówią o złej sławie tej dzielnicy Krakowa, zwolennicy w industrialnym klimacie Nowej Huty widzą szansę na odrodzenie się nowej bohemy Krakowa” – komentują specjaliści z Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie. Mieszkanie w Hucie są duże tańsze niż w centrum. Młodzi ludzie wybierają nowohuckie mieszkania ze względu na cenę i klimat dzielnicy. Niewątpliwym minusem jest odległość, jaka dzieli Hutę od centrum Krakowa.

Ciekawą propozycją dla młodych ludzi ma w swojej ofercie także osiedle Czyżyny. Jest to dzielnica, która podobnie jak Bronowice, była kiedyś podkrakowską wsią. Jest to w większości osiedle domków jednorodzinnych, które charakteryzują się kameralnym klimatem, o jaki trudno w centrum miasta.