Jaki styl wybrać do kuchni?

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, których aranżacja powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Zanim zaczniesz projektować pomieszczenie kuchenne, powinieneś dokładnie zastanowić się nad tym, jaki styl ma ono prezentować. Podczas […]

Kuchnia z drewnaKuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, których aranżacja powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Zanim zaczniesz projektować pomieszczenie kuchenne, powinieneś dokładnie zastanowić się nad tym, jaki styl ma ono prezentować. Podczas urządzania mieszkań bardzo częstym problemem okazuje się ich zbyt mały metraż, niejako ograniczający możliwości aranżacyjne. Każdemu z nas zależy przecież na tym, aby wnętrza mogły być urządzone modnie, nowocześnie i funkcjonalnie. Zdajemy sobie również sprawę z tego, że raz urządzona kuchnia będzie nam służyć przez wiele, długich lat. Dlatego też tak ważna jest umiejętnie przemyślana aranżacja. Podczas wyboru odpowiedniego stylu pomieszczenia kuchennego, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego estetykę, lecz także praktyczność. Chodzi o to, aby umiejętnie wykorzystać i zagospodarować każdy centymetr kuchni.

Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się meble stworzone specjalnie na wymiar. O czym powinieneś pamiętać, decydując się na tego rodzaju meble?
Ważne, aby meble nie były ustawione w jednej linii. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem okazuje się ich rozmieszczenie w kształcie litery L lub U. Pozwala to na skrócenie odległości pomiędzy najbardziej istotnymi punktami oraz uzyskanie wrażenia przestrzeni. Taka kuchnia okaże się z całą pewnością zdecydowanie bardziej funkcjonalna.


Do wyboru masz również tak zwane meble modułowe, a więc meble, które są sprzedawane w postaci linii. Możesz zatem samodzielnie zdecydować, jaką ilość i wielkość konkretnych elementów wybrać. Elementy te można ze sobą dowolnie łączyć i zestawiać – wedle indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj prezentowane są w ofertach korpusy szafek oraz szaf, ramy z nóżkami, drążki, półki, blaty, półki-pojemniki wiszące, czy pojemniki. Największą zaletą mebli modułowych jest przede wszystkim ich uniwersalność. Meble takie można bowiem dopasować do różnych rozmiarów oraz dowolnych potrzeb.

Jeżeli zależy Ci na jeszcze większej funkcjonalności i swobodzie aranżowania kuchni, możesz postawić na meble wykonywane na zamówienie. Pozwala to na stworzenie własnych mebli, dokładnie przemyślanych i spełniających wszystkie Twoje potrzeby. Wszystkie, tworzone na indywidualne życzenie projekty, uwzględniają oczywiście potrzeby oraz przyzwyczajenia przyszłych użytkowników kuchni. Indywidualnie tworzone projekty są o tyle korzystne, że można je modyfikować niemalże na każdym etapie. Jedyną wadą tego rodzaju rozwiązań jest ich cena. Meble tworzone na zamówienia nie należą bowiem do najtańszych. Istnieje jeszcze ryzyko, że meble takie nie zostaną wykonane tak, jak tego oczekujesz.


Jeżeli stoisz przed wyborem mebli do swojej kuchni, pamiętaj o tym, że niezwykle ważne jest ich umiejętne wymiarowanie i rozmieszczenie. Przed rozpoczęciem poszukiwań, musisz zadbać przede wszystkim o to, aby wykonać dokładne pomiary kuchni. W pomiarach tych musisz uwzględnić długości ścian, rozmieszczenie drzwi oraz okien, czy zlokalizowanie wszelkich przyłączy, zarówno gazowych, elektrycznych, jak i wodno-kanalizacyjnych.

W każdej kuchni niezwykle ważną rolę spełnia oczywiście sprzęt AGD. Jego umiejętny wybór okazuje się często bardzo dużym problemem. Urządzenia mogą być wolnostojące lub zabudowane. Musisz pamiętać o tym, że odpowiednie rozplanowanie poszczególnych elementów wyposażenia oraz sprzętu AGD w znacznej mierze decyduje o tym, w jaki sposób prezentuje się Twoje wnętrze. Istnieje kilka stref składających się na zagospodarowanie przestrzeni kuchennej oraz rozmieszczanie jej poszczególnych elementów. Przed wyborem i zastosowaniem którejś z nich, warto skorzystać z fachowych porad architektów wnętrz. Jeżeli wybierasz sprzęt AGD do swojej kuchni, zdaj się na wskazówki pracowników sklepu. Pomogą Ci w wyborze takich urządzeń, które będą w stanie zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby.

Autor: kuchniezdrewna.pl – wykonywanie drewnianych mebli kuchennych na wymiar.