Inteligentne okna zmniejszają zużycie energii o 20%

Ogrzewanie to główny koszt eksploatacji domu czy mieszkania. Wg danych GUS pochłania średnio ponad 70% całkowitej ilości energii zużywanej przez gospodarstwo domowe. W zimie okna i systemy wentylacji to główne […]

inteligentne okna CLIMAWINOgrzewanie to główny koszt eksploatacji domu czy mieszkania. Wg danych GUS pochłania średnio ponad 70% całkowitej ilości energii zużywanej przez gospodarstwo domowe. W zimie okna i systemy wentylacji to główne źródło utraty ciepła, zwłaszcza w starszych budynkach.

Konsorcjum trzech europejskich producentów i dostawców okien oraz systemów wentylacji zajęło się tym problemem i stworzyło technologię umożliwiającą odzyskiwanie energii cieplnej, którą można wykorzystać przy odnawianiu budynków mieszkalnych i komercyjnych. Inteligentne okno zostało opracowane przez siedmiu partnerów z czterech krajów: Danii, Niemiec, i Portugalii, w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu CLIMAWIN. Okna CLIMAWIN nadają się do stosowania we wszystkich typach klimatu, ponieważ oprócz możliwości nagrzewania powietrza, mają także
funkcję samochłodzenia, przydatną podczas wysokich temperatur i pozwalającą ograniczyć używanie kosztownej klimatyzacji.


Jak to działa
„Okna są źródłem ogromnej utraty ciepła w budynkach. Nasza innowacja to pasywny system wentylacyjny do odzyskiwania ciepła. Testy pokazują, że standardowy budynek wyposażony w okna CLIMAWIN polepszy wykorzystanie energii o 18 do 24%,” – powiedział Brian O’Brien, przedstawiciel projektu z firmy Solearth Ecological Architecture. „W chłodnym klimacie okna CLIMAWIN zwiększają komfort dzięki wcześniejszemu ogrzaniu powietrza w systemie wentylacyjnym od strony północnej, wschodniej i zachodniej, oraz wykorzystując energię słoneczną od południowej strony budynku. W cieplejszym klimacie funkcja samochłodząca przepuszcza światło, ale zmniejsza niepożądane ciepło słoneczne. Spodziewamy się, że dzięki optymalizacji izolacji termicznej, kontroli nadwyżki energii słonecznej i światła dziennego, okna zwiększą wydajność energetyczną oraz komfort cieplny zarówno w budynkach mieszkalnych jak i komercyjnych, które nie posiadają sprawnych systemów wentylacyjnych.”

Okno wstępnie podgrzewa wpływające do systemu wentylacji powietrze, wykorzystując energię z ogniw słonecznych. Całość jest automatycznie sterowana przez czujniki znajdujące się w pomieszczeniu. Nowe rozwiązanie ma wiele cech, które dają mu przewagę nad obecnie używanymi oknami i technologiami wentylacji. Wśród nich należy wymienić efektywną izolację termiczną, regulowane otwory wlotu do kontroli ilości powietrza, ramy z podwójnymi szybami, filtry powietrza oraz zintegrowane układy
elektroniczne i do komunikacji bezprzewodowej pomiędzy czujnikami pokojowymi i oknami (tak więc montaż nowych okien może być wykonany bez wymiany przewodów). Okna mają funkcję wcześniejszego podgrzewania, samochłodzenia oraz tryb przepływu/obejścia do zastosowania w warunkach ekstremalnych, dzięki czemu mogą być instalowane w różnych typach klimatu.


Globalne możliwości
Technologia była opracowywana przez trzy lata i jest obecnie wdrażana komercyjnie przez trzech partnerów konsorcjum. Okna CLIMAWIN będą powszechnie dostępne w Europie pod koniec 2014 roku. Producenci będą także mogli zakupić licencję od konsorcjum w celu wykorzystania technologii CLIMAWIN we własnych produktach. Poza Europą konsorcjum spodziewa się zainteresowania technologią w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Rosji. Michael Jennings, rzecznik komisarza do spraw Badań, Innowacji i Nauki w UE – Máire Geoghegan-Quinn, powiedział: „CLIMAWIN pokazuje, że technologia zmniejszająca ilość węgla w atmosferze może mieć także duży potencjał biznesowy dla MŚP, które są jednym z filarów naszej gospodarki. Tego typu rozwiązania pozwalają konsumentom i firmom obniżyć ich rachunki za energię. UE będzie wspierać więcej projektów tego typu w ramach nowego programu Horyzont 2020”.

System CLIMAWIN został opracowany przez Solearth Architecture w Dublinie (Irlandia), Rauh Fensterbau w Sassendorf (Niemcy), Horn Vinduer w Lunderskov (Dania), we współpracy z Wydziałem Badawczo-Rozwojowym Instytutu Fraunhofera, Uniwersytetem w Aalborg (Dania), oraz Wydziałem Elektroniki Uniwersytetu Minho (Portugalia). W sumie partnerzy uczestniczący w projekcie otrzymają 1,4 miliona euro z budżetu unijnego do zakończenia obecnego drugiego projektu. Okna CLIMAWIN będą dostępne w Europie pod koniec 2014 roku w wersji drewnianej, kompozytu drewna i aluminium oraz aluclad (drewno obite aluminium), produkowane w Danii i Niemczech. Konsorcjum CLIMAWIN jest zainteresowane partnerstwem z producentami okien, którzy chcą włączyć technologię do swojego katalogu produktów.