Kraków bez Mieszkania dla Młodych?

„Zbyt niski poziom lokalnych limitów ceny 1 mkw., okazał się głównym powodem, dla którego tylko nieliczni mieszkańcy Krakowa skorzystali z programu Rodzina na Swoim. Podobny problem może wystąpić już na […]

Nieruchomości w Krakowie

Foto: Rafał Kubowicz ( http://www.facebook.com/RafalKubowiczPhotography ).

„Zbyt niski poziom lokalnych limitów ceny 1 mkw., okazał się głównym powodem, dla którego tylko nieliczni mieszkańcy Krakowa skorzystali z programu Rodzina na Swoim. Podobny problem może wystąpić już na samym początku funkcjonowania programu MDM w Krakowie” – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.


Czym jest program MDM?
Uchwalona niedawno przez Sejm ustawa o pomocy państwa przy zakupie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, znana pod popularnym tytułem „Mieszkanie dla młodych”, przez kolejne 5 lat będzie wspierać młodych Polaków oraz krajową mieszkaniówkę kilkusetmilionowymi w skali roku dopłatami do kredytów. „Na ile następca „Rodziny na Swoim” okaże się efektywny, przekonamy się już w połowie przyszłego roku” – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Założenia nowego programu subsydiującego zakup pierwszego lokum przez młodych Polaków nie uległy większym zmianom w stosunku do swego pierwowzoru, w jakim zostały przedstawione przez Ministerstwo Budownictwa na początku br. Jedyna istotna różnica to możliwość uzyskania dopłaty na dom kupiony od dewelopera lub wsparcie dla osób budujących dom we własnym zakresie.
W swej ostatecznej formie ustawa przewiduje objęcie dopłatami maksymalnie 50 mkw. mieszkania o powierzchni do 75 mkw. lub domu do 100 mkw. Dopuszczalne powierzchnie nieruchomości ulegną zwiększeniu o 10 mkw. w przypadku rodzin z trójką dzieci. „W przypadku osób budujących dom w systemie gospodarczym państwowa pomoc polegałaby na możliwości zwrotu części podatku VAT na użyte materiały budowlane”– pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.


Kraków: Mieszkania dla Młodych tylko w jednej dzielnicy
Do programu MDM w pierwszym kwartale 2014 roku zostaną zakwalifikowane mieszkania, których cena jednego metra kwadratowego nie przekroczy 4894,45 zł. Niestety limit ten okazuje się być wyjątkowo nieadekwatny do warunków, jakie obecnie panują na krakowskim rynku pierwotnym. Różnica między ograniczeniem cenowym dla Krakowa, a przeciętnym kosztem nowego mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 80 mkw., wynosi aż 32,08% – zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Tylko w jednej krakowskiej dzielnicy ustalony limit jest wyższy niż średnia cena ofertowa nowych lokali. Jedynie w dzielnicy Bieżanów-Prokocim przeciętne mieszkanie kosztuje 4474 zł/mkw. Aktualny limit cenowy pozwala więc na kupno mieszkania droższego o 8,59%.

Także w dwóch innych dzielnicach – Mistrzejowicach i Nowej Hucie, ceny ofertowe nowych mieszkań są niewiele wyższe od obowiązującego limitu. W Mistrzejowicach mieszkania są droższe o 8,20% od aktualnego limitu, zaś w Nowej Hucie o 12,68% – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Relacja pierwszego limitu cenowego w programie Mieszkanie dla Młodych oraz przeciętnych cen 1 mkw. nowych lokali, które są oferowane w poszczególnych dzielnicach Krakowa

Kraków Mieszkanie dla Młodych podsumowanie cen

Z danych portalu RynekPierwotny.com wynika, że do nowego programu zakwalifikowałoby się w Krakowie 131 lokali o metrażu do 75 mkw., natomiast 195 o powierzchni do 85 mkw.

Kraków Mieszkanie dla Młodych podsumowanie cen

Podaż krakowskich lokali deweloperskich, które obecnie spełniają kryteria programu Mieszkanie dla Młodych
Kategoria lokali, które spełniają kryterium cenowe Podaż analizowanych lokali na terenie Krakowa Udział w całkowitej podaży krakowskiego rynku pierwotnego


Nadzieja w deweloperach
Mimo niesprzyjających okoliczności, wciąż wielu krakowian liczy na zakup dotowanego lokum. Widać to było szczególnie podczas targów mieszkaniowych, które odbyły się w Stolicy Małopolski w dniach 19 i 20 października b.r. „Pod koniec kwartału można spodziewać się istotnych zmian w cennikach lokalnych deweloperów. Wydaje się, że dzięki rabatom, do MDM-u zakwalifikuje się część krakowskich mieszkań, które w chwili obecnej kosztują 5 000 – 5 200 zł za metr kwadratowy” – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Autorem pierwszego zdjęcia jest Rafał Kubowicz.