W zgodzie z harmonią i dobrym samopoczuciem. Feng Shui a wystrój mieszkania.

Chińczycy są narodem od tysięcy lat głęboko wierzącym w to, że otoczenie, w jakim człowiek przebywa ma znaczący wpływ na to, jak się czuje. Toteż coraz częściej również w Polsce […]

fengshuimalopolska2Chińczycy są narodem od tysięcy lat głęboko wierzącym w to, że otoczenie, w jakim człowiek przebywa ma znaczący wpływ na to, jak się czuje. Toteż coraz częściej również w Polsce możemy znaleźć aranżacje wnętrz kierujące się zasadą Feng Shui. Filozofia ta opiera się o symbole wiatru czyli feng i wody – shui. W przypadku aranżacji wnętrz, kieruje się ona naczelną zasadą stworzenia idealnej harmonii, zadaniem której jest ochrona i wspieranie, korzystających z danej przestrzeni domowników. Przyjrzyjmy się zatem, o co w tym wszystkim chodzi – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

siatka baguaZgodnie z siatką Bagua
Przed urządzeniem mieszkania według Feng Shui kierujący się ową zasadą projektanci rozrysowują plan mieszania, na który nakładają siatkę tzw. Bagua. Owa siatka jest podstawą planowania każdej aranżacji przestrzeni według zasad Feng Shui. Podzielona jest na 9 równych części, z których każda przedstawia inną dziedzinę życia. Nałożenie siatki Bagua odbywa się zawsze w taki sposób, by wejście do mieszkania znajdowało się na się na linii tzw. „Strefy Wiedzy”, „Strefy Drogi Życiowej” i „Strefy Przyjaciół”.

Kluczowy podział pomieszczeń
W Feng Shui odpowiedni podział pomieszczeń ma kluczowe znaczenie. Ta chińska filozofia uznaje bowiem, że to właśnie brak odpowiedniego podziału na oddzielne pomieszczenia powoduje w naszym życiu chaos energetyczny, co w konsekwencji doprowadza do życiowych problemów. Toteż aranżując nasze mieszkanie zgodne z chińską filozofią, należy uwzględnić charakter każdego z pomieszczeń. Dzięki uwzględnionym w mieszkaniu podziałom, od nas samych zależy, w jaki sposób korzystać będziemy z danego pokoju. „Podział pomieszczeń jest również istotny ze względu na przepływ energii Chi, która na każde pomieszczenie powinna wpływać osobno” – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.


Kuchnia – serce domu
Według Feng Shui sercem domu jest kuchnia, w której każdego dnia przygotowujemy posiłki dające nam życiową energię. Dlatego to właśnie kuchni powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Warto, by była ona jasna i dobrze oświetlona, a kuchenka, symbolizująca ogień ,stała daleko od lodówki i zlewu będących symbolami wody. Również stół powinien być w tym wypadku okrągły lub owalny, a krzesła wygodne, zachęcające do wspólnego spożywania posiłku.

Relaks w zgodzie z naturą
Z kolei pokój dzienny, w którym z reguły odpoczywamy po pracy, powinien mieć spokojny wystrój i stonowane kolory. Korzystne są tu nawiązujące do natury odcienie zieleni i żółci. Ponadto według Feng Shui zbyt nowoczesne wnętrza z agresywną kolorystyką i prowokującymi dodatkami są męczące i często zakłócają spokój.

W kierunku wolnej przestrzeni
Kolejnym istotnym pomieszczeniem jest sypialnia, to tu bowiem spędzamy 1/3 naszego życia. Według Feng Shui, istotne jest, by nasze łóżko było ustawione tyłem do ściany w kierunku wolnej przestrzeni. Ważne jest również, by było one wykonane z materiałów naturalnych. Okazuje się, że modne w ostatnim czasie metalowe łóżka, nie sprzyjają regeneracji i nie mają dobrej energii. Również pościel, narzuta i dywan powinny być wykonane z naturalnych surowców np.z bawełny lub lnu.

Decorations on White TableBezpieczna łazienka
Kierując się zasadą Feng Shui w urządzaniu łazienki powinniśmy pamiętać, że jest to pomieszczenie, które ma nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa i prywatności. W tym wypadku najbardziej korzystne będą odcienie błękitu i zieleni. „Również zamontowane na ścianie lustro nie powinno znajdować się naprzeciw drzwi, bowiem takie rozmieszczenie zakłóca przepływ energii Chi” – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Na przekór Feng Shui
Obecnie wiele nowoczesnych wnętrz nie stosuje istotnego dla Feng Shui podziału, łącząc na jednej powierzchni kuchnię, pokój jadalny oraz salon w jedno otwarte pomieszczenie. Wyznawcy Feng Shui są zdania, że otwarta przestrzeń pomiędzy kuchnią a salonem zaburza spokój i harmonię. Na szczęście istnieją sposoby, które pomagają dokonać odpowiedniego podziału na strefy, optycznie oddzielając od siebie poszczególne pomieszczenia.

Własny podział na strefy
Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów jest użycie dwóch różnych podłóg. Możemy połączyć np. płytki z parkietem lub zastosować podział poprzez odmienną kolorystykę lub wzór. Postarajmy się, by uzyskany podział był czytelny, a linia połączenia obu podłóg stanowiła umowną granicę między poszczególnymi strefami. Optyczny podział na strefy możemy również podkreślić, stosując odmienną fakturę parkietu lub płytek. Jest to zabieg ciekawy, ale ryzykowny, wymagający wyczucia i przemyślenia. Podziału pomieszczeń zgodnie z filozofią Feng Shui możemy dokonać również za pomocą różnych kolorów ścian. W połączeniu z różnym materiałem podłóg taki odmienny kolor lub odcień na ścianie dodatkowo wzmocni efekt podziału na strefy.


Stół z funkcją barku
Część kuchenną od jadalni lub części wypoczynkowej możemy oddzielić wysokim stołem, pełniącym funkcje barku. „Wysoki stół może być jednocześnie dodatkowym miejscem do przygotowywania posiłków lub miejscem do ich spożycia, zwłaszcza jeśli nasza kuchnia nie należy do największych i nie da się do niej wstawić osobnego stołu” – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Tyłem do jadalni
Kolejnym popularnym zabiegiem stosowanym przy podziałach otwartych powierzchni jest oddzielenie salonu od jadalni za pomocą kanapy lub komody, ustawionych tyłem do części w której spożywamy posiłki. Pomocne w ustaleniu podziałów może być również zastosowanie różnego oświetlenia w każdym z pomieszczeń.

Szczegół ma znaczenie
Poza wyznaczeniem stref, istotne jest także odpowiednie dobranie kolorów oraz przedmiotów (tzw. remediów) dla każdego obszaru. Zasady Feng Shui nakazują również, by podkreślić najważniejsze rzeczy w domu. Natomiast te mniej ważne ukryć. Dzięki dobrze dobranym przedmiotom, zachowamy harmonię nie tylko w domu, ale i w życiu. Za sprawą przedmiotów możemy również poprawić te strefy, które nam nie wychodzą. Nawet niewielkie zmiany, np. pozbycie się zbędnych szpargałów, czy przestawienie mebli, mogą dać zadziwiające rezultaty.

„Nadrzędną zasadą Fenf Shui w mieszkaniu jest porządek. By wprowadzić pozytywne zmiany do naszego otoczenia powinniśmy rozstać się z niepotrzebnymi, nagromadzonymi przez lata najrozmaitszymi przedmiotami i bibelotami. W przeciwnym razie osiągnięcie owej harmonii może nie być możliwe” – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.