Monochromatycznie, czyli mieszkanie w jednej barwie

Zaklęte w jednej barwie. Na co zwrócić uwagę, decydując się na wnętrze monochromatyczne Aranżacja mieszkania z użyciem jednej barwy dla wielu może okazać się nudna, dlatego z obawy przed monotonią […]

mieszkanie w monochromatycznych kolorachZaklęte w jednej barwie. Na co zwrócić uwagę, decydując się na wnętrze monochromatyczne
Aranżacja mieszkania z użyciem jednej barwy dla wielu może okazać się nudna, dlatego z obawy przed monotonią często od nich stronimy, wybierając z pozoru łatwiejsze w wykreowaniu pomysły wielobarwne. Warto jednak pamiętać, że ilość odmian jednego koloru bywa nieograniczona, a aranżacje monochromatyczne, w których króluje jeden kolor i wiele odcieni wcale nie muszą uchodzić za nudne. Umiejętne operowanie nasyceniem i tonacją danego koloru może sprawić, że nasze mieszkalne wnętrze na pierwszy rzut oka nie będzie wyglądać na jednokolorowe. Jak tego dokonać podpowiada Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.


Wybór koloru
Powszechnie wiadomo, że kluczem do stylowych aranżacji jest prawidłowe zestawienie kolorów. W przypadku monochromatycznego pomieszczenia wybór odpowiedniej barwy nie powinien sprawić nam trudności. Warto jednak zastanowić się nad jej odcieniem i nasyceniem. Również zmiana intensywności wybranego przez nas koloru może ciekawe urozmaicić klimat danego wnętrza.

Jeden kolor- różne struktury
Najczęściej w aranżacjach monochromatycznych stosuje się barwy neutralne takie jak biel, kolor piasku czy beż. „Warto pamiętać, że ten sam kolor użyty w różnych strukturach będzie prezentować się zupełnie inaczej. Dzięki temu białe ściany będą przez nas inaczej postrzegane niż białe zasłony, podobnie jak pobielone drewno, z którego zrobione są meble będzie wyglądać zupełnie inaczej niż biały skórzany wypoczynek” – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Matowe z błyszczącymi
W przypadku monochromatycznych wnętrz mieszkalnych warto pobawić się również strukturami. By zapobiec nudzie w jednokolorowych pomieszczeniach, projektanci często łączą neutralny kolor z pokrewnymi kolorystycznie materiałami naturalnymi; najczęściej z drewnem, kamieniem lub włóknem. Dzięki takim zestawieniom nasz wystrój stanie się spokojny lecz urozmaicony. W monochromatycznych wnętrzach warto pobawić się różnymi strukturami, łącząc np. powierzchnie matowe z błyszczącymi.


Zabawa fakturą
Kolejnym trickiem stosowanym przy aranżacjach monochromatycznych jest zabawa fakturą różnych materiałów np. szkła i metalu. „Take połączenia znakomicie prezentują się w pomieszczeniach w których zastosujemy lustra np. w sypialni, salonie lub łazience, dodatkowo potęgując efekt przestrzeni” – podpowiada Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Istotna gra światła i cienia
Jednym z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie całego wnętrza jest światło, które w przypadku wnętrz monochromatycznych, odgrywa szczególną rolę. Dzięki barwie i natężeniu światła możemy pokusić się o światłocienie, które dodatkowo urozmaicą nasze pomieszczenie.

Symbol estetyki i elegancji
Wnętrza monochromatyczne to inspiracje dla osób świadomych, lubiących konkretne rozwiązania. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto zastanowić się nad danym kolorem i jego wpływem na nasze samopoczucie. „Jeśli jesteśmy zdecydowani, to czas przystąpić do realizacji, tak by nasze na pozór jednokolorowe wnętrze stało się dowodem naszego wyczucia estetyki i elegancji” – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.