W sam raz na upalne dni. Wybieramy basen ogrodowy

Własny dom z letnim basenem w ogrodzie lub na tarasie to wciąż marzenie dla wielu z nas. Okazuje się jednak, że owe marzenie przy odrobinie chęci i obliczeniu kosztów jest […]

basen w ogrodzieWłasny dom z letnim basenem w ogrodzie lub na tarasie to wciąż marzenie dla wielu z nas. Okazuje się jednak, że owe marzenie przy odrobinie chęci i obliczeniu kosztów jest jak najbardziej możliwe do spełnienia. Coraz częściej, zwłaszcza w sezonie letnim, przy wielu polskich domach spotkać możemy najróżniejsze baseny, które pozwalają na błogi relaks w wodzie w nawet najbardziej upalne dni. Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com dzieli się kilkoma istotnymi informacjami, które mogą okazać się przydatne przy wyborze odpowiedniego basenu dla naszej rodziny i… naszej kieszeni.

Idealne dla dzieci
Najbardziej popularną, a zarazem najtańszą formą spotykaną w polskich ogrodach jest basen dmuchany, który możemy przenosić według własnego uznania w dowolny zakątek naszego tarasu czy działki. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest stosunkowo niska cena, a także fakt, iż nie wymaga on specjalnego pozwolenia. Jest to z pewnością idealne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Przed ostatecznym zakupem warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na wymiary basenu, ale także z czego jest wykonany. Im cieńszy i jaśniejszy jest jego materiał, tym szybciej dochodzi do utleniania, a to z kolei wpływa niekorzystnie na jego wytrzymałość. Do większych dmuchanych basenów kąpielowych dodawane są specjalne filtry usuwające zanieczyszczenia. Warto o nich pamiętać, bowiem odpowiednio dobrany filtr zapewni czystość i przepustowość wody w basenie. Wśród dmuchanych rozwiązań warto zastanowić się także nad zakupem basenu z zadaszeniem. Takie zadaszenie dodatkowo chroni nasz basen przed zabrudzeniem wody, a nas przed nadmierną ekspozycją na słońcu.


Z pompowanym kołnierzem
Nieco większym, głębszym i droższym rozwiązaniem jest basen rozporowy, który podobnie jak basen dmuchany, najczęściej wykonany jest z poliestru i PCV. Basen ten ma charakterystyczny okrągły kształt, dzięki czemu woda wypełniająca basen napiera na ścianki i tym samym usztywnia jego konstrukcję. Z kolei na górze basenu, znajduje się charakterystyczny, pompowany kołnierz, który odpowiada za dopasowywanie progu zbiornika, do ilości nalanej wody – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Swobodne nurkowanie w ogrodzie
Kolejnym rodzajem ogrodowego basenu jest basen stelażowy, który ze względu na swoje gabaryty jest w stanie pomieścić nie tylko kilka osób, ale także pozwala na swobodne pływanie i nurkowanie. Podobnie, jak poprzednie rodzaje, także i ten wykonany jest z PCV, jednak, jak sama nazwa wskazuje, dodatkowo jego konstrukcje wzmacnia specjalny, metalowy stelaż. Ponieważ bywa on wysoki i głęboki, wyposażony jest w specjalne drabinki, ułatwiające wejście do wody. W przypadku basenów stelażowych wymagana jest dodatkowa pielęgnacja, polegająca przede wszystkim na filtrowaniu wody i używaniu odpowiedniej chemii basenowej.

Odpowiednia izolacja
Na rynku istnieje wiele modeli basenów dodatkowo ocieplanych np. pianką poliuretanową. Pianka ta izoluje i uszczelnia zarówno dno, jak i boki basenu, przez co podnosi także o kilka stopni temperaturę wody w basenie. Ponadto sztywne ścianki takiego basenu dodatkowo chronią dzieci przed niekontrolowanym podczas zabawy wypadnięciem z wody. „Dzięki dodatkowej izolacji nie poczujemy również nierówności ziemi, na której rozłożyliśmy pływalnię” – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Na stałe w ogrodzie
Poza rozwiązaniami w postaci plastikowych basenów przenośnych coraz częściej wśród naszych ogrodów natrafić możemy również na odkryte baseny stałe. Jest to z pewnością dużo droższa inwestycja niż baseny dmuchane, rozporowe czy stelażowe, osiągająca niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. I choć sam basen może okazać się niedrogi, to w przypadku rozwiązań stałych, poniesiemy także spore koszty dodatkowych elementów. Wśród dodatkowych elementów mogą okazać się niezbędne np. folia polietylenowa chroniąca przed zanieczyszczeniami, parowaniem wody i utratą ciepła, przeciwprąd, elektryczny podgrzewacz wody basenowej, pompa ciepła, powietrze do podgrzewania wody w basenie, rolka zwijająca do folii, podest, czy drabinka basenowa, której cena przy odrobinie fantazji może osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych.


Pozwolenie na budowę
Jeśli planujemy budowę basenu o powierzchni większej niż 30 metrów kwadratowych, to niezbędne będą również projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Decydując się jednak na tego typu rozwiązanie, zastanówmy się nad miejscem dla naszego przyszłego akwenu. Idealna będzie dużą powierzchnia, najlepiej dobrze nasłoneczniona, z dala od krzewów i drzew gubiących liście. Najczęstszym rozwiązaniem w stałych basenach ogrodowych jest umieszczenie niecki zagłębionej w gruncie. Niecka takiego basenu może być prefabrykowana lub wybudowana specjalnie pod nasz zbiornik. Decydując się na budowę basenu, warto także przy samej jego krawędzi pomyśleć o specjalnym podeście, najlepiej z drewnianych paneli lub nieśliskich płyt kamiennych. Taki podest z pewnością dodatkowo ograniczy wnoszenie do wody piasku, źdźbeł trawy i innych zanieczyszczeń, o których w każdym ogrodzie w ciągu całego roku nie trudno.
Oczyszczanie wody
W przypadku stałych basenów ogrodowych, filtr basenowy jest koniecznością. Ponadto warto też pomyśleć o zakupie siatki, która umożliwia wyławianie nagromadzonych owadów czy liści z basenu. W przypadku oczyszczania wody, przydatny może okazać się także specjalny odkurzacz basenowy, który podłączony do ogrodowego węża, wysysa brud z dna zbiornika. Istotne jest również regularne odkażanie wody w basenie, najlepiej specjalnymi preparatami tlenowymi. Niestety sezon na odkryty basen ogrodowy w naszych warunkach klimatycznych nie trwa zbyt długo, dlatego, jeśli nie posiadamy zadaszenia nad basenem, w czasie kiedy z niego nie korzystamy, warto przykrywać zbiornik. By utrzymać stosunkowo wysoką temperaturę wody, powinniśmy zainwestować w specjalną folię pęcherzykową i mechanizm do jej rozwijania. W Polsce powstaje coraz więcej firm, które zajmują się czyszczeniem i konserwacją basenów ogrodowych, kompleksowo wykonując usługi związane z jego higieną.

Jaki basen, taka aranżacja
Również aranżacja naszego basenu uzależniona jest od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na budowę basenu. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami w naszym klimacie są baseny wkomponowane na równi z trawnikiem lub wysokie, wykończone wodoodpornym specjalnym drewnem, kamieniem lub płytkami. Jednak w przeciwieństwie do dmuchanych, rozporowych i stelażowych basenów ogrodowych, stałe baseny w ogrodzie, to wciąż atrakcje, na które mogą pozwolić sobie tylko nieliczni – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.