Kuchnia dobrze ułożona – jak praktycznie urządzić kuchnię?

Wakacje tuż tuż, plany urlopowe dopięte na ostatni guzik – zarówno te dotyczące wyjazdu w góry czy nad morze, jak i… wypoczynku w domu. To ostatnie nie brzmi zbyt atrakcyjnie? […]

Kuchnia mala_IKEA KrakowWakacje tuż tuż, plany urlopowe dopięte na ostatni guzik – zarówno te dotyczące wyjazdu w góry czy nad morze, jak i… wypoczynku w domu. To ostatnie nie brzmi zbyt atrakcyjnie? Niekoniecznie. Spędzając urlop w „domowych pieleszach” możemy zrelaksować się równie dobrze, jak podczas drobiazgowo zaplanowanych wczasów. A przy okazji możemy zrewolucjonizować lub subtelnie odświeżyć kluczowe pomieszczenie naszego mieszkania – kuchnię.

Nawet małą kuchnię, o najbardziej popularnej w blokach powierzchni ok. 7 – 8 m2, można tak zaaranżować, że będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnej. Kuchnia jest punktem, gdzie domownicy wspólnie spędzają wiele czasu. To tu rozpoczyna się i kończy każdy dzień. „Warto więc zadbać, by było to wnętrze wygodne i funkcjonalne, w którym wszystko jest dobrze poukładane, a całość wygląda estetycznie” – mówi Katarzyna Kosiba – Seweryn, kierownik projektowania wnętrz z IKEA Kraków. „Większość nowopowstających mieszkań ma nie tylko małą kuchnię, ale dodatkowo otwartą na salon. Brak tu miejsca na niepotrzebne sprzęty, tym bardziej na pozostawione w chaosie i nieporządku różne akcesoria kuchenne” – dodaje.


Ułóż się dobrze w kuchni
Czy dobrze ułożona kuchnia bywa tylko w programach telewizyjnych albo w czasopismach? Oczywiście, że nie! Jeśli myślimy o odświeżeniu czy remoncie pomieszczenia, warto z góry zaplanować, aby każda z szafek spełniała inną funkcję i wspierała nas w kolejnych etapach przygotowywania posiłków. Osobna na spiżarnię i przechowywanie produktów, kolejna na naczynia do posiłków ciepłych i zimnych. Ważne jest miejsce na rzeczy do serwowania posiłków i zdobienia stołu.

Nie bój się szufladkowania
Zaczynając od detali, na ogólnym wrażeniu kończąc – każda kuchnia, o ile została właściwie zaprojektowana, może być i funkcjonalna, i efektowna. Wystarczy pomyśleć o rożnych systemach pomocnych w przechowywaniu i rozmieszczeniu akcesoriów. W szafkach górnych i dolnych możemy zamontować karuzele, ułatwiające odszukanie garnka ukrytego nawet w najdalszym ich kącie. Dobrze sprawdzają się również wysuwane kosze czy druciane półki – od razu widać, co w nich przechowujemy. Szuflady warto wyłożyć matą ochronną i zaopatrzyć w modułowe wkłady (podziałki) segregujące sztućce i inne drobiazgi. Talerze staną w karnym szeregu, gdy ujarzmimy je właściwym uchwytem, a pokrywki zapędzimy do odpowiednich przegródek.

rbco01Na chochlę można mieć haka
Zresztą – nie tylko na chochlę, ale i na całe jej towarzystwo. Trzy rodzaje relingów, zamontowane na ścianach, pomogą zagospodarować każdą przestrzeń, a przy okazji utemperują rozbrykane drobiazgi, takie jak chochle, trzepaczki, duże łyżki czy durszlaki. A jeśli z nożami im nie po drodze, te ostatnie mogą zawisnąć na magnetycznej listwie przymocowanej do ściany.

Na odpady nie ma rady?
Owszem, jest! Wystarczy zamontować prosty system sortowania odpadów. To najlepszy sposób, by segregacja stała się naszym codziennym, naturalnym nawykiem. Kosze najlepiej umieścić je bezpośrednio pod zlewem na wysuwanej tacy. Łatwo je wyjąć i przenieść z miejsca na miejsce, a przykrywki zapobiegną wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów.


Lato – najlepsza pora na remont?
Jak przeżyć remont kuchni, bez wyrywania włosów z głowy? Da się to zrobić, zachowując dobrą kondycję i równowagę umysłową, o ile zaplanujemy go z głową i… z fachowcami. Do 18 sierpnia w krakowskim sklepie IKEA czekają profesjonalni konsultanci i specjaliści z zakresu planowania i urządzania kuchni. „Zakup mebli kuchennych bywa stresujący i bardzo absorbujący: musimy zaplanować, gdzie postawimy szafki czy AGD, zaaranżować praktycznie całą przestrzeń” – mówi Robert Kowalski, kierownik działu kuchnie w IKEA Kraków. „Dlatego w ramach naszej letniej akcji „Kuchnie” przygotowaliśmy dla Klientów coś specjalnego: indywidualne bezpłatne konsultacje związane z projektowaniem i montażem kuchni” – dodaje. Na takie półtoragodzinne spotkania z kuchennym ekspertem można umawiać się od poniedziałku do piątku poprzez formularz dostępny na stronie IKEA Kraków (www.IKEA.pl/Krakow) – wystarczy być posiadaczem karty IKEA FAMILY. Eksperci IKEA Kraków pomogą zarówno w zaplanowaniu kuchni od przysłowiowego zera – kiedy nie wiemy, od czego zacząć – jak i w doszlifowaniu już istniejącej koncepcji.