W Grodzie Kraka nie brakuje „tanich” inwestycji mieszkaniowych

Kraków to miasto, które nie prezentuje się najlepiej w zestawieniach uwzględniających średnią cenę jednostkową nowych lokali. Według danych portalu RynekPierwotny.com przeciętny koszt zakupu 1 mkw. tamtejszych mieszkań deweloperskich nieznacznie przekracza […]

Krakow_nieruchomosciKraków to miasto, które nie prezentuje się najlepiej w zestawieniach uwzględniających średnią cenę jednostkową nowych lokali. Według danych portalu RynekPierwotny.com przeciętny koszt zakupu 1 mkw. tamtejszych mieszkań deweloperskich nieznacznie przekracza 6400 zł. Ten wynik nie powinien zniechęcać osób, które są zainteresowane zakupem taniego lokum. Po dokładnym przeanalizowaniu oferty rynkowej okazuje się bowiem, że w przypadku dziesięciu krakowskich inwestycji mieszkaniowych przeciętna cena 1 mkw. nie jest wyższa od 5500 zł…

Południowe dzielnice Krakowa wiodą prym w cenowym rankingu
Krakowski ranking dziesięciu „najtańszych” inwestycji został zaprezentowany w poniższej tabeli. Propozycje deweloperów uszeregowano na podstawie przeciętnej ceny jednostkowej dostępnych mieszkań. Uwzględnienie średnich wartości wyklucza sytuację, w której deweloper ustalający rekordowo niskie ceny dla niewielkiego odsetka lokali zyskałby sporą przewagę nad konkurentami.
Pierwszy wniosek, który można wysnuć po przeanalizowaniu poniższego zestawienia dotyczy lokalizacji tanich mieszkań. Warto zaznaczyć, że tylko dwie prezentowane inwestycje znajdują się na północ od Wisły. Pozostałe budynki wielorodzinne są umiejscowione w obrębie czterech południowych dzielnic: Dębników, Podgórza, Podgórza Duchackiego oraz Bieżanowa – Prokocimia.

Kraków mieszkania nieruchomości


Zakres oferowanych metraży jest spory…
Na uwagę zasługuje również zróżnicowanie metrażu oferowanych mieszkań. Najmniejsze lokale liczą sobie zaledwie 26 mkw. Największe posiadają natomiast metraż godny apartamentów (powyżej 90 mkw.).
Zróżnicowanie powierzchni użytkowej w oczywisty sposób wpływa na rozpiętość łącznych cen ofertowych. Koszt zakupu prezentowanych mieszkań waha się od 127 526 zł do 475 881 zł. Osoby zainteresowane lokalami o niskiej cenie 1 mkw. zwykle dysponują kwotą, która mieści się w pierwszej połowie wspomnianego przedziału. Takich nabywców może ucieszyć fakt, że mieszkania kosztujące mniej niż 300 000 zł są dostępne w każdej spośród dziesięciu analizowanych inwestycji.

Zakup gotowego i taniego mieszkania nie stanowi problemu
Powodów do narzekań nie powinni mieć klienci, którzy pragną nabyć ukończony lokal o niskiej cenie jednostkowej. Okazuje się bowiem, że takie mieszkania znajdują się w czterech różnych lokalizacjach (ulice: Myśliwska, Leonida Teligi, Krakowskie Przedmieście i Koszykarska).
Pozostałe bloki mieszkalne, które uwzględniono w rankingu będą ukończone przed upływem jednego roku. Ich budowa stanowi odpowiedź na dekoniunkturę, która już od kilkunastu miesięcy panuje na lokalnym rynku mieszkaniowym. Niewykluczone, że już niebawem kolejni krakowscy deweloperzy podejmą walkę o najbardziej oszczędnych klientów. W warunkach sporej nadpodaży dobrym rozwiązaniem mogą być kameralne budynki, które zawierają niewielką liczbę tanich lokali.

Autorem artykułu jest Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. Zdjęcie: Wikipedia.