Zamiast mieszkania kup całą wieś

Za równowartość mieszkania można nabyć wieś. Mowa o wsi Esblada położonej niedaleko Tarragony, w Hiszpani. Pięknie położona, wśród niewysokich wzgórz porośniętych lasem. Co sprawiło, że tak piękne miejsce zostało opuszczone? […]

EsbladaZa równowartość mieszkania można nabyć wieś. Mowa o wsi Esblada położonej niedaleko Tarragony, w Hiszpani. Pięknie położona, wśród niewysokich wzgórz porośniętych lasem. Co sprawiło, że tak piękne miejsce zostało opuszczone?


Wszystkiemu winny jest kryzys
Hiszpania pogrąża się w coraz poważniejszym kryzysie. Rośnie liczba bezrobotnych, zaciągnięte kredyty hipoteczne nie są spłacane w terminie co powoduje, że nieruchomości są przejmowane przez banki. Narodowy Instytut Statystyki w Hiszpanii poinformował, iż obecnie 3,5 miliona nieruchomości to pustostany.

Wieś w cenie mieszkania
W ofercie hiszpańskich biur nieruchomości znaleźć można opuszczone przez mieszkańców wsie. Są wśród nich takie, które porzucono wiele lat temu, jak i takie, które zamieszkane były jeszcze całkiem niedawno. Wieś Esblada w 2005 roku liczyła jeszcze 20 mieszkańców, dziś można kupić ją za 250 tysięcy euro, czyli tyle co trzypokojowe mieszkanie np. w Barcelonie. W jej skład wchodzi m.in. 6 budynków mieszkalnych, wieża obronna, młyn, opuszczona winnica, kaplica oraz magazyny. Warto zauważyć, że w hiszpańskich biurach nieruchomości można znaleźć podobne oferty w znacznie korzystniejszych cenach.

Tylko na co mi własna wieś?
Nietrudno się domyśleć, że nabywcy potencjalnie zainteresowani takimi ofertami pochodzą głównie z Francji i Wielkiej Brytanii. Własna wieś może być dobrą lokatą kapitału (ceny działek powinny znacznie wzrosnąc w ciągu najbliższych kilku lat), idealnym miejscem na spędzenie emerytury, dobrym miejscem na otwarcie działalności hotelarskiej, lub miejscem na inny nietypowy projekt. Wyobraźcie sobie np. dużą firmę informatyczną, która uruchamia w wiosce ośrodek dla freelancerów. Mogą oni, korzystając z niewielkich kosztów utrzymania w Hiszpanii, spędzić w takiej miejscowości kilka miesięcy pracując nad nowymi projektami. Koszt inwestycji zwróci się dzięki wpływom z wynajmu, freelancerzy mogą być zainteresowani ofertami pracy, dzięki której mogą przeżyć małą przygodę spędzając czas pracy w nietypowym otoczeniu.

Foto: Wikipedia.