Sauna w domu – ekstrawagancja czy praktyczny pomysł na relaks?

Sauna to doskonałe antidotum nie tylko na długie jesienne i zimowe dni, ale także na kapryśną wiosenną i letnią aurę. Aby skorzystać z jej dobrodziejstw, nie musimy koniecznie udawać się […]

sauna małopolskaSauna to doskonałe antidotum nie tylko na długie jesienne i zimowe dni, ale także na kapryśną wiosenną i letnią aurę. Aby skorzystać z jej dobrodziejstw, nie musimy koniecznie udawać się do SPA, bo saunę można mieć też u siebie w domu. Czy sauna w małopolskim domu ma sens i jak się zabrać do jego realizacji?

Pomysł na zdrowie i relaks
Poprawa krążenia, oczyszczenie organizmu z toksyn, rozluźnienie mięśni, wzmocnienie odporności, relaks – dobroczynne właściwości sauny można by długo wymieniać. Dla mieszkańców Skandynawii (a już zwłaszcza Finów), którym szczególnie brakuje wysokich temperatur i słońca, sauna jest codziennością i niezastąpionym sposobem na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. W Polsce sauny spotkać można głównie w ośrodkach
sportowych i SPA, gdzie zresztą robią się coraz bardziej popularne. Są jednak często zatłoczone i nie zawsze profesjonalne (w saunie powinna być odpowiednia dla nas temperatura, nie powinno być zbyt dużo wilgoci w saunie suchej itp.). Dlatego lepszym pomysłem wydaje się zainstalowanie własnej domowej sauny. Łatwo powiedzieć, a czy łatwo zrealizować?


Sucha, mokra, a może solna?
Najpierw zdecydujmy, jaką saunę chcemy mieć w domu. Jeśli chodzi o sauny, to do wyboru mamy saunę suchą, mokrą, parową i na podczerwień. Najczęściej w domu montuje się sauny suche (inaczej fińskie), gdzie panuje bardzo wysoka temperatura (ok 75 – 110°C) i niska wilgotność powietrza. Sauny mokre i parowe mają wysoką wilgotność powietrza i nieco niższą temperaturę (parowa jest chłodniejsza od mokrej i ma ok. 40-60°C). Sauna na podczerwień (infrared) różni się tym, że jako elementy grzewcze służą tam promienniki podczerwieni. Jest jeszcze sauna solna, polegająca na tym, że w saunie dowolnego rodzaju umieszczamy bloki solne, które mają dodatkowe właściwości prozdrowotne.

Wystarczy metr kwadratowy
Możemy oczywiście zlecić wykonanie sauny wyspecjalizowanej firmie lub zainstalować ją we własnym zakresie. W obu przypadkach potrzebujemy odpowiedniego pomieszczenia. Na saunę można przeznaczyć osobny pokój, jeśli mamy wolny, lub dopiero projektujemy dom z uwzględnieniem miejsca na saunę. Jednak wystarczy wydzielić część łazienki, gdzie wstawimy saunę. Oczywiście łazienka nie może być miniaturowych rozmiarów, ale na najmniejsza saunę wystarczy wolny jeden mkw. W takiej saunie zmieszczą się dwie ławki do siedzenia. Takie rozwiązanie jest zresztą praktykowane w Skandynawii, gdzie nawet w niewielkich mieszkaniach blokowych instaluje się małe jedno- lub dwuosobowe sauny. Najczęściej jednak konstrukcje domowe mają wymiary: 2 m na 1,6 m lub 2 m na 2 m i wysokości również ok. 2 m. Dobrze jest, aby bezpośrednio w pobliżu sauny był prysznic (ewentualnie wanna), gdzie można ochłodzić się po seansie. W łazience jest to oczywiste, natomiast gdy montujemy saunę w osobnym pomieszczeniu, warto przeznaczyć również przestrzeń na kabinę prysznicową. Jeśli mieszkamy w domku, korzystnie jest, gdy bezpośrednio z sauny można wyjść na świeże powietrze – do ogródka lub na taras.

sauna1Po pierwsze izolacja
Najważniejsza jest sama kabina – możemy wybrać już gotową saunę lub do zmontowania samodzielnie. Sauny najczęściej zbudowane są ze świerku skandynawskiego, topoli, osiki, cedru lub abachi, gdyż są to rodzaje drewna odporne na wysoką temperaturę i wilgoć. Aby zminimalizować zużycie energii i uniknąć odpływu ciepłego powietrza, pamiętać trzeba o izolacji, do której używa się wełny mineralnej lub folii parotermoizolacyjnej. Warto zwrócić uwagę, że każda kabina musi być konstrukcja samonośną – nie może mieć ścian wspólnych z budynkiem, w jakim się znajduje.

Drzwi szklane czy drewniane?
Drzwi do sauny praktycznie zawsze mają przeszklenia, inaczej wnętrze byłoby zbyt klaustrofobiczne. Można zamontować w całości szklane drzwi z drewnianymi elementami. W saunie można też zastosować dodatkowe przeszklenia imitujące okna. Pozwalają one na dostęp światła i tworzą wrażenie przestronności, jednak podwyższają koszty ogrzania sauny i nie maja praktycznego zastosowania, więc w zasadzie można je uznać za raczej zbędny dodatek.

Co z podłogą?
Podłoga, na jakiej umieszczamy saunę, musi być wyłożona płytkami. Wewnątrz sauny podłogę zazwyczaj wykłada się materiałami odpornymi na wilgoć i wysoka temperaturę – wykładziną z tworzywa sztucznego lub terakotą. Warto zaplanować odpływ wody, co ułatwi oczyszczanie sauny.


Centralny element
Rdzeniem każdej sauny jest oczywiście piec. Przy jego wyborze warto zdać się na pomoc specjalisty. Piece mogą być elektryczne lub na drewno. Piece opalane drewnem spotyka się rzadziej, gdyż są uciążliwe w obsłudze i wymagają dodatkowych instalacji (osobnego przewodu dymowego). Moc pieca zależy od rozmiarów kabiny, izolacji pomieszczenia oraz ilości i wielkości przeszkleń. Średnio do nagrzania jednego metra sześciennego potrzeba około jednego kW mocy. W piecu powinny znaleźć się kamienie, które będziemy polewać wodą. Ważny jest ich stan – po wielokrotnym użyciu kruszeją, wolniej się nagrzewają i mogą doprowadzić do uszkodzenia grzałek w piecu. Piec do sauny mokrej musi posiadać dodatkowo generator pary. Piec należy wyposażyć w sterowniki (niektóre piece już je posiadają), za pomocą których można ustawić czas korzystania z sauny, odpowiednią temperaturę i wilgotność.

Gdy uda nam się kupić i złożyć kompletną kabinę, pozostaje dobór akcesoriów takich jak: podgłówek, termometr, higrometr (czyli wilgotnościomierz), wiaderko na wodę, chochla, zegar, klepsydra, oprawy do oświetlenia itp. Nie można zaprzeczyć, że (zwłaszcza samodzielne) zainstalowanie sauny domowej z pewnością wymaga czasu i dobrego planu. Koszty również nie są niskie, choć oczywiście mogą być bardzo zróżnicowane (cena małej sauny fińskiej i pieca zaczyna się od ok. 7 tys. zł). Koszty eksploatacji trudno oszacować, gdyż zależą od wielu czynników, głównie od częstotliwości użytkowania. Jednak miłośnicy sauny z pewnością nie będą żałować wysiłku, gdyż sauna domowa daje niepowtarzalny komfort użytkowania w dowolnym czasie i w
spokoju. Zapewnia relaks i poprawia zdrowie, które jest przecież bezcenne.

Autorem tekstu jest Agnieszka Janiszewska z portalu RynekPierwotny.com.