Mieszkaniowa wiosna zawitała do Krakowa

Kraków to lokalizacja, która w pełni zasługuje na miano największego rynku mieszkaniowego w południowej części kraju. Aktualne dane naszego partnera, portalu RynekPierwotny.com wskazują, że w stolicy Małopolski jest dostępnych ponad […]

Aleja Waszyngtona. Kraków. Foto: Zygmunt Put, Wikipedia.

Aleja Waszyngtona. Kraków. Foto: Zygmunt Put, Wikipedia.

Kraków to lokalizacja, która w pełni zasługuje na miano największego rynku mieszkaniowego w południowej części kraju. Aktualne dane naszego partnera, portalu RynekPierwotny.com wskazują, że w stolicy Małopolski jest dostępnych ponad 6400 nowych lokali (dla porównania we Wrocławiu jest dostępnych 5950 sztuk). Aktualna podaż krakowskich mieszkań deweloperskich ze sporym naddatkiem zaspokaja potrzeby kupujących. Mimo tego lokalni przedsiębiorcy wciąż rozpoczynają nowe inwestycje mieszkaniowe. Ich aktywność zwiększyła się wraz z nastaniem wiosny…

Kolejne budynki wielorodzinne powstają na peryferiach Krakowa
Po przeanalizowaniu ostatnich działań krakowskich deweloperów okazuje się, że budowa bloków mieszkalnych została rozpoczęta w dzielnicach, które są oddalone od centrum miasta o 7 – 9 kilometrów. Takie umiejscowienie nowych inwestycji jest podyktowane obecną sytuacją rynkową. W warunkach wzrastającej nadpodaży lokali deweloperskich możliwość zaoferowania niższej ceny jednostkowej odgrywa szczególną rolę. Interesującą propozycję dla osób zainteresowanych zakupem relatywnie taniego „M” przygotowała firma Janex. Mowa o inwestycji mieszkaniowej, która jest zlokalizowana w pobliżu ulicy Zachodniej (dzielnica Dębniki). Powstający budynek znajduje się w odległości siedmiu kilometrów od ścisłego centrum miasta. Do końca przyszłego roku zostaną w nim wyodrębnione 103 mieszkania. Lokale będą liczyły od 28 mkw. do 58 mkw.
Niekwestionowanym atutem nowej inwestycji firmy Janex jest dość niska cena jednostkowa. Koszt zakupu 1 mkw. mieszkań budowanych przy ulicy Zachodniej oscyluje w przedziale od 5800 zł/mkw. do 7500 zł/mkw. Na uwagę zasługuje fakt, że cena jednostkowa połowy lokali nie przekracza poziomu 6600 zł/mkw. W przypadku łącznej ceny ofertowej graniczna wartość dla 50% ofert wynosi 341 586 zł.


Pierwsze prace budowlane niedawno rozpoczęły się również w innym punkcie dzielnicy Dębniki (ulica Lubostroń). Firma Okland Deweloper do końca trzeciego kwartału 2014 roku zamierza wybudować tam kameralny blok. Będzie on zawierał 43 mieszkania o stosunkowo niewielkim metrażu (od 32 mkw. do 44 mkw.). Inwestor deklaruje, że czterokondygnacyjny budynek zostanie wyposażony w windę oraz podziemny garaż dla 21 samochodów. Warto zwrócić uwagę na przyjazną cenę jednostkową lokali oferowanych przez Okland Deweloper. Zawiera się ona w przedziale od 5616 zł/mkw. do 6372 zł/mkw. Ze względu na niewielki metraż połowa mieszkań w prezentowanej inwestycji kosztuje mniej niż 226 541 zł. Ofertowa cena czterech najtańszych lokali nie przekracza 200 000 złotych.

Kolejna interesująca inwestycja, która została rozpoczęta na fali wiosennego ożywienia znajduje się w sąsiedztwie ulicy Okulickiego (dzielnica Mistrzejowice). Wspomniane przedsięwzięcie jest realizowane w ramach rozbudowy istniejącego Osiedla Złotych Orłów. Prace przy bloku mieszkalnym, który buduje firma Activ Investment zostaną sfinalizowane w połowie 2015 roku. Deweloper zamierza oddać do użytkowania 111 lokali o zróżnicowanym metrażu (od 24 mkw. do 83 mkw.).

Promocje cenowe to zachęta do zakupu gotowych mieszkań…
Bardziej intensywne działania promocyjne to kolejny przejaw ożywienia widocznego na krakowskim rynku pierwotnym. Preferencyjne warunki zakupu dotyczą przede wszystkim ukończonych lokali. Dane portalu RynekPierwotny.com wskazują, że takie mieszkania obecnie stanowią 46% krakowskiej oferty deweloperskiej (patrz poniższa tabela). Przed ośmioma miesiącami analogiczna wartość była niższa o 19 punktów procentowych. W analizowanym okresie (październik 2012 r. – maj 2013 r.) dokonał się znaczący spadek przeciętnej ceny łącznej i ceny ofertowej gotowych lokali. Wspomniane dostosowania cenowe nie zapobiegły jednak narastaniu „mieszkaniowej górki”. Wzrastająca liczba gotowych ofert motywuje firmy deweloperskie do stosowania pokaźnych rabatów.

Art. Kraków tab. 1


Do grona krakowskich deweloperów, którzy rozpoczęli wiosenne akcje promocyjne można zaliczyć firmę Miechowianka. Wspomniane przedsiębiorstwo od 23 maja bieżącego roku oferuje darmowe komórki lokatorskie. Promocją są objęte mieszkania, które znajdują się przy ulicy Dąbskiej (dzielnica Grzegórzki). Prezent w postaci komórki lokatorskiej jest równoznaczny ze sporym rabatem (do 12 000 zł). Na znaczące oszczędności mogą też liczyć klienci Przedsiębiorstwa Budowlanego Start. Jego promocyjna oferta dotyczy m.in. inwestycji umiejscowionej przy ulicy Włoskiej (dzielnica Podgórze Duchackie). PB Start deklaruje, że osoby kupujące mieszkanie zlokalizowane na Osiedlu Słoneczne Wzgórze otrzymają rabat w wysokości 400 zł/mkw. Nieco mniejsze obniżki ceny jednostkowej (odpowiednio: 150 zł/mkw. i 200 zł/mkw.) przysługują nabywcom lokali wybudowanych przy ulicy Malwowej i ulicy Na Polach.

Wymienione promocje to tylko wybrane przykłady działań, które są podejmowane przez krakowskich deweloperów. Można się spodziewać, że liczba udzielanych rabatów wzrośnie przed rozpoczęciem tegorocznych wakacji. Lokalne firmy będą chciały zmobilizować klientów, którzy decyzję o zakupie nowego „M” odłożyli na koniec sezonu urlopowego.