Wiosenne innowacje czyli ogrody wertykalne

Niezależnie od kapryśnej pogody, kalendarzowa wiosna jest już z nami, a wraz z nią chęć zmian i kreatywnego działania. Nastał idealny czas, aby pomyśleć jak w niebanalny sposób ożywić naszą […]

ogrod2Niezależnie od kapryśnej pogody, kalendarzowa wiosna jest już z nami, a wraz z nią chęć zmian i kreatywnego działania. Nastał idealny czas, aby pomyśleć jak w niebanalny sposób ożywić naszą domową przestrzeń. Ciekawą propozycją na nadchodzący sezon jest założenie wertykalnego ogrodu. Jak się do tego zabrać i dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie? – Radzi Agnieszka Janiszewska z portalu RynekPierwotny.com.

ogrod4Korzenie ogrodów wertykalnych

Za pomysłodawcę ogrodu wertykalnego, czyli pionowej powierzchni pokrytej zielenią, uznaje się amerykańskiego profesora S. H. White’a. Jednak ideę „le mur vegetal” (czyli „roślinnej ściany„) spopularyzował dopiero francuski botanik Patrick Blanc, który szczegółowo opisał również metodę uprawy ogrodów wertykalnych. Pierwsza stworzona przez niego zielona ściana powstała w 1988 roku w paryskim muzeum. Obecnie projekty Blanca rozsiane są na wszystkich kontynentach, choć najwięcej jego propozycji znaleźć można oczywiście w Europie (Paryżu, Genewie, Berlinie, Madrycie). W Polsce, aby podziwiać oryginalny projekt powszechnie docenianego i wielokrotnie nagradzanego twórcy, należy wybrać się do gdańskiej Galerii Przymorze, którą zdobi imponująca ściana zieleni autorstwa Blanca.

Hundertwasser. Foto: Wikipedia.

Hundertwasser. Foto: Wikipedia.

Śladami artystów

Czy ogrody wertykalne to takie przełomowe rozwiązanie? Cóż, kto miał szczęście widzieć wiedeński Hundertwasserhaus, tego nie zdziwi już pomysł ogrodów w pionie, czy też ogrodów na dachu. Ten kolorowy budynek zaprojektowany przez austriackiego artystę Friedensreicha Hundertwassera jest ucieleśnieniem bliskiej więzi człowieka z przyrodą. Z okien, dachów oraz balkonów „bloku” mieszkalnego wyrastają drzewa i trawa. Konstrukcja całkowicie pozbawiona jest linii prostych, przez co kształty budynku wydają się „miękkie”. Całość robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza wybujała roślinność pojawiająca się w najmniej spodziewanych miejscach. Ogrody wertykalne inspirowane są właśnie bliską Hundertwasserowi ideą, aby otoczyć miejsce zamieszkania zielenią i korzystać z dobrodziejstw natury, nawet w centrum miasta. „Zamiast nudnego szarego tynku, mamy więc roślinny pejzaż, który możemy samodzielnie skomponować” – pisze Agnieszka Janiszewska z portalu RynekPierwotny.com.


Piękne i praktyczne

Ogrody wertykalne są doskonałą ozdobą, ale oprócz walorów estetycznych, mają także inne zalety. Rośliny oczyszczają powietrze, zwiększają wilgotność i dobrze wpływają na samopoczucie. Co jednak najważniejsze, ogrody wertykalne pozwalają oszczędzić miejsce i cieszyć się własnym skrawkiem zieleni nawet w środku miasta. Nie wymagają one ani jednego metra kwadratowego więcej ponadto, co tak czy inaczej posiadamy – balkon czy ścianę zewnętrzną domu. Pionowy ogród jest też dodatkową warstwą, która chroni budynek przed utratą ciepła.

ogrod6

Ogród w sypialni?

Ogród wertykalny może być oczywiście jedynie dodatkiem do tradycyjnego ogrodu, ale najczęściej jest jego namiastką, gdy nie posiadamy odpowiedniej przestrzeni do uprawy roślin. Wśród projektów twórców ogrodów wertykalnych zdarzają się też konstrukcje wewnętrzne, budowane w przestrzeniach publicznych: muzeach czy galeriach handlowych. Oznacza to, że możliwe jest również zainstalowanie pionowego ogródka w pokoju czy kuchni. Pasjonaci ogrodów wertykalnych decydują się i na to rozwiązanie, choć w niewielkim mieszkaniu blokowym zajęcie całej ściany roślinnością może być kłopotliwe. Ale zawsze można wykonać tylko częściową konstrukcję, która zajmie niedużo miejsca, a będzie ciekawym urozmaiceniem wnętrza – pisze Agnieszka Janiszewska z portalu RynekPierwotny.com.


Co, na czym i gdzie? – Przepis na własny pionowy ogródek

Główne założenie ogrodów wertykalnych jest takie, że nie wymagają one obecności gleby. Przydadzą się natomiast trzy główne elementy: stalowa rama, specjalne panele PCV oraz geowłóknina. Panele należy przykręcić do stelaża, który stanowi rdzeń konstrukcji. Rośliny zamiast w ziemi rosną na geowłókninie (podobnie jak rzeżucha na wacie), a woda i substancje odżywcze dostarczane są przez rurki nawadniające. Podlewanie odbywa się od góry. Jeśli chodzi o gatunki roślin nadających się do ogrodów wertykalnych, wybór jest tutaj dość szeroki. Oczywiście doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju bluszcze, ale innowacyjny system ogrodów wertykalnych pozwala na hodowanie wielu roślin.

Ogrody wertykalne są ciekawym elementem dekoracyjnym oraz dobrym sposobem na dostarczenie odrobiny zieleni „mieszczuchom”. Pozwalają zamienić betonową ścianę w bajecznie kolorowy ogród. Wbrew pozorom, nie są też trudne w budowie i utrzymaniu. „Z pewnością warto, zwłaszcza wczesną wiosną, poeksperymentować z zielenią na balkonie czy też w domu i stworzyć własny pionowy ogródek” – podsumowuje Agnieszka Janiszewska z portalu RynekPierwotny.com.