Dom od dewelopera, czyli alternatywa dla krakowskiego mieszkania

„Mieszkańcy Krakowa nie mogą narzekać na wybór nowych i używanych lokali. Mimo tego część z nich decyduje się na zakup nowego domu od dewelopera albo samodzielną budowę własnego lokum w […]

Kraków grodzka„Mieszkańcy Krakowa nie mogą narzekać na wybór nowych i używanych lokali. Mimo tego część z nich decyduje się na zakup nowego domu od dewelopera albo samodzielną budowę własnego lokum w systemie gospodarczym. Pierwszy wariant pozwala na znacznie szybszą zmianę miejsca zamieszkania. Dodatkowym atutem jest mniejsze zaangażowanie przyszłego właściciela, który nie musi nadzorować budowy” – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

W Krakowie i okolicznych powiatach na nabywców czekają 233 nowe domy. Po dokładniejszym przeanalizowaniu oferty krakowskich deweloperów okazuje się, że sprzedawane domy są dość zróżnicowane pod względem ceny i metrażu. Ta cecha lokalnego rynku rekompensuje relatywnie małą liczbę dostępnych inwestycji…

Analiza 1 Kraków wyk1Powiaty wielicki i krakowski kuszą największą podażą

Oferta podkrakowskich domów bardzo dobrze koresponduje z potrzebami osób, które planują szybką przeprowadzkę. Okazuje się bowiem, że lokalni deweloperzy ukończyli niemal 70% sprzedawanych budynków (zobacz tabela obok).

Najwięcej gotowych budynków można znaleźć na terenie powiatu wielickiego i krakowskiego. Obydwa wymienione powiaty przodują również pod względem ogólnej wielkości podaży. Dość dużą liczbę nowych domów zlokalizowano też w krakowskiej dzielnicy Dębniki. Pozostałe obszary oznaczają się minimalną podażą.


Do wyboru: domy niewielkie, duże i największe…

„Na terenie Krakowa i ościennych powiatów można znaleźć nowy dom o niemal dowolnej powierzchni użytkowej. Warto zwrócić uwagę, że rozkład metrażu dla zagregowanej podaży jest dość równomierny (patrz ostatni wiersz poniższej tabeli). Najliczniej reprezentowana kategoria to domy o powierzchni od 100 mkw. do 150 mkw. Łączna liczba budynków, które liczą sobie od 150 mkw. do 200 mkw. albo mniej niż 100 mkw. jest nieco mniejsza. Najbardziej obszerne domy (powyżej 300 mkw.) stanowią tylko znikomy odsetek oferty” – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Analiza 1 Kraków tab1

Z punktu widzenia statystycznego nabywcy najbardziej interesujące wydają się dwa obszary: powiat wielicki i powiat krakowski. Na terenie wymienionych powiatów umiejscowiono 135 ze 167 domów o typowym metrażu (do 150 mkw.). Krakowska dzielnica Dębniki odznacza się z kolei większym odsetkiem bardziej obszernych budynków. W pozostałych lokalizacjach są dostępne nieliczne domy o małym lub dużym metrażu. Do pierwszej grupy zalicza się Zwierzyniec i powiat proszowicki. Prądnik Czerwony i Swoszowice to dwie dzielnice, w których zlokalizowano tylko kilka dużych budynków (metraż większy niż 150 mkw.).

Metr kwadratowy podkrakowskiego domu za 4000 złotych – to możliwe!

Jednostkowe ceny analizowanych domów prezentują się bardzo zachęcająco (patrz poniższa tabela). W ramach porównania trzeba dodać, że średni poziom ceny ofertowej lokali mieszkalnych, które są usytuowane na terenie całego województwa małopolskiego to 5794 złote/mkw. Analogiczna wartość dla opisywanej grupy domów jest niższa o 1594 złote/mkw. (27,93%).

„Uwagę zwracają niskie poziomy cen jednostkowych dla Swoszowic oraz powiatu wielickiego. Podaż domów w Dzielnicy X jest znikoma, więc wartość odnotowana w okolicach Wieliczki ma znacznie większe znaczenie” – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Relatywnie niskim kosztem zakupu 1 mkw. nowego domu wyróżnia się też powiat krakowski. W przypadku tego terenu cena jednostkowa tylko nieznacznie przewyższa średnią (patrz poniższa tabela).

Analiza 1 Kraków tab2Na tle wszystkich przeanalizowanych obszarów negatywnie prezentuje się Zwierzyniec. Bardzo wysoki poziom średniej ceny jednostkowej i ofertowej wiąże się ze specyfiką Dzielnicy VII. W rankingu najbardziej prestiżowych krakowskich terenów konkuruje ona tylko ze Starym Miastem.

Wśród lokalizacji wyróżniających się najniższą wartością przeciętnej ceny ofertowej pierwszą lokatę zajmuje powiat wielicki. Typowy dom, który został umiejscowiony w okolicach Wieliczki kosztuje mniej niż 450 000 złotych. Dość zbliżone poziomy ceny ofertowej odnotowano w powiecie krakowskim i proszowickim (patrz powyższa tabela).

„W ramach podsumowania warto wymienić obszary, które są najbardziej atrakcyjne dla osób poszukujących podkrakowskiego domu. Do tej kategorii można zaliczyć przede wszystkim powiat wielicki. Dane statystyczne wskazują, że oferta domów zlokalizowanych na terenie powiatu krakowskiego również zasługuje na uwagę” – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.