Czas schować zimę do szafy!

Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, za oknami widać pierwsze oznaki wiosny, a my nareszcie możemy schować ciepłe kurtki, płaszcze i kozaki. Najwyższy więc czas pożegnać zimę – również […]

IKEA Krakow (3)Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, za oknami widać pierwsze oznaki wiosny, a my nareszcie możemy schować ciepłe kurtki, płaszcze i kozaki. Najwyższy więc czas pożegnać zimę – również w domu! Zanim jednak rozpoczniemy gruntowne sprzątanie, warto poszukać sprytnych rozwiązań, które pozwolą w łatwy sposób przywołać wszystkie rzeczy do porządku.

Opanuj swoją domową przestrzeń

Codzienny pośpiech i brak czasu na gruntowne porządki mogą sprawić, że ogólny rozgardiasz wymknie się nam spod kontroli. Pamiętajmy jednak, że nasz dom świadczy o nas samych, dlatego warto zadbać, by godnie nas reprezentował. Kluczem do opanowania nieładu jest umiejętność dokonania wyboru: co chcemy pokazać, a co lepiej schować do szuflad, pudeł i koszy. Im mniej rzeczy będziemy eksponować, tym łatwiej utrzymamy porządek w mieszkaniu.

IKEA Krakow (1)Garderoba dobrze ułożona

Wiosenne porządki warto zacząć od garderoby, a w niej od usunięcia z półek i wieszaków rzeczy nieprzydatnych w nowym sezonie. Sprytne zorganizowanie miejsca na przechowanie zimowych ubrań to np. szafy PAX. „Zaletą serii PAX jest możliwość dopasowania każdej szafy do indywidualnych potrzeb domowników. Do wyboru mamy nie tylko rodzaj obudowy i kolor, ale też szeroką gamę elementów wyposażenia wewnętrznego. Różne części i wyspecjalizowane funkcje można dobrać w dowolny sposób, a to oznacza idealną kontrolę przy wykorzystaniu ograniczonej przestrzeni szafy” – mówi Michał Matlęga z IKEA Kraków.


Ubrania pod kontrolą

Drążki na ubrania, szuflady, kosze druciane i pudełka – te elementy sprawią, że odzież, każdy dodatek czy buty będą miały swoje miejsce w szafie. Zanim jednak przywoła się ubrania do porządku, warto je posegregować. Grube swetry, ocieplane spodnie i wełniane czapki można schować w pudła lub zamykane pojemniki na ubrania, natomiast zimowe kurtki i płaszcze najlepiej ukryć w specjalnych pokrowcach. W ten sposób nie tylko utrzymamy porządek i przejrzystość zawartości szafy, ale też zapobiegniemy gnieceniu się ubrań. Zorganizowanie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni w szafach daje duży komfort użytkowania. Zdarza się jednak, że, pomimo wszelkich starań „odchudzających”, nasza szafa pęka w szwach. Z pomocą może przyjść zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod łóżkiem i komodami obok łóżka. Różnego rodzaju pojemniki na pościel czy skrzynie na kółkach pomieszczą nie tylko kołdry i pościel, ale też zimową odzież. A zima przestanie straszyć.

IKEA KrakowPokój dzienny – nastrój się na wiosnę

Pokój dzienny stanowi zazwyczaj centrum życia towarzysko-rodzinnego. Tutaj spotykają się domownicy, tu zapraszamy gości, tutaj wreszcie eksponujemy pamiątki. Sprytnym rozwiązaniem, które wesprze nas w tej misji, są odpowiednio dobrane szafki i regały. Pozwolą one ustawić wszystkie drobiazgi w jak najlepszym porządku, umożliwiając ich odpowiednią ekspozycję. Są jednak rzeczy, które – dla zachowania harmonii wystroju – warto usunąć z pola widzenia. Dobrym pomysłem jest zastosowanie koszy i pudełek do przechowywania akcesoriów audio/wideo, gazet i różnego rodzaju dokumentów, które można dowolnie komponować w zależności od upodobań mieszkańców i ograniczeń przestrzennych pokoju dziennego. Dostępne w wielu stylach, kolorach i kształtach, będą stanowić nie tylko ciekawy element wystroju, ale w łatwy sposób odświeżą każde wnętrze, wnosząc w nie lekki powiew wiosny. W zależności od potrzeb domowników pudełka, kosze i segregatory można ustawić na regałach i półkach, albo też ukryć za drzwiami szafek ściennych. W ten sposób ogólny rozgardiasz zostanie poskromiony raz na zawsze.

Porządki od kuchni

Dom przygotowany na wiosnę to taki, w którym zorganizowano funkcjonalną i estetyczną segregację śmieci. Kolejnym więc sprytnym rozwiązaniem powinien być własny system sortowania odpadów. Dobór różnego rodzaju pojemników, pozwala łatwo oddzielić od siebie różne frakcje odpadów: szkło, papier, plastik, płynne resztki żywności, a także zużyte baterie i żarówki.

Proste, sprytne, pozwalające zaoszczędzić miejsce rozwiązania to sposób, by zorganizować funkcjonalne wnętrze i poczuć zapach zbliżającej się wiosny w domu.